Category: Біотехнології

Листопад 19, 2019

Андрій М. ЗАМОРОКА

Поодинокі біологи в Україні чули за дослідження біорізноманіття методами середовищних проб ДНК, а ще менше мають досвід їх збору і опрацювання. Мені, свого часу, якщо так можна висловитись, пощастило бути причетним до освоєння цієї нової “диво-технології”. І допоки в Україні намагаються освоїти методику баркодинґу, у світову біологію, і зокрема екологію, увірвались передові методи середовищних проб або метаґеноміки, які ставлять не тільки усі дослідження біорізноманіття з ніг на голову, а й прискорюють їх на декілька порядків. Так-так, саме порядків! І підтвердженням цього є найсвіжіше дослідження, що вийшло друком цими днями.

Липень 23, 2019

Андрій М. ЗАМОРОКА

У серпні, уже далекого, 2013-го року відбулось неймовірне дійство – у присутності телекамер провідних медійних аґенцій світу, група нідерландських вчених смажила м’ясо… Ця подія мала колосальний резонанс у світі, бо готували перший гамбурґер із вирощеного у лабораторії м’яса! Тоді це був реальний прорив – десятиліття кропітких досліджень увінчались успіхом – створена технологія вирощування м’яса, що не потребує забою тварин. Минуло не так багато часу, а сьогодні на ринок м’ясної продукції стрімко увірвались виробники біотехнологічного м’яса. Добре це чи зле? І що чекає людство у найближчому майбутньому?

Квітень 29, 2019

Андрій М. ЗАМОРОКА

Малярія є найбільш небезпечною хворобою на Землі, від якої щорічно помирає від 500 тис. до 1,2 млн. осіб. І незважаючи на неймовірні досягнення науки і техніки сучасної цивілізації, жодних ефективних ліків супроти малярії не існує… Терапії, що використовуються сьогодні, практично не впливають на рівень смертності від малярії. Саме тому пошук ліків чи вакцин, покликаних зупинити цю тропічну болячку, є одним із приоритетних напрямів біотехнологічних та медичних досліджень. І схоже, що у цім керунку здійснено прорив – завершились випробовування першої вакцини проти малярії для вагітних жінок. Причому, це не просто лабораторні випробування на мишах, а клінічні на людях. Невдовзі вакцина надійде у продаж, а її винаходження – злам для остаточного вирішення проблеми малярії.

Листопад 20, 2018

Андрій М. ЗАМОРОКА

Зі штучним інтелектом кожен з нас пересікається за щодня. Наприклад, протиспамові фільтри електронної пошти Gmail чи розпізнавання облич і пропозиція нових друзів у Facebook. Програми-боти працюють повсюдно в Інтернеті. Одні з них є дуже простими алгоритмами розрахованими на виконання рутинних завдань, а ніші здійснюють складні дії зі збору, відстеження, класифікації і аналізу величезних масивів даних. Сучасні технології штучного інтелекту просто увірвалися у таку консервативну галузь науки як зоологія. Виявляється, що штучний інтелект може з легкістю збирати, класифікувати й аналізувати наукову інформацію із соціальних мереж та банків відео. Ця інформація раніше була недоступною для науковців, однак тепер вона дає можливість здійснювати дослідження не встаючи з-за комп’ютера!

Липень 21, 2012
Малярійний комар. Джерело ілюстрації: http;//www.topnews.in

Андрій М. ЗАМОРОКА

Малярія – найсмертоносніша тропічна болячка на Землі. Вона є причиною близько 1,2 мільйонів людських смертей щорічно! Спроби боротися з цим захворюванням, включно із сьогоденням, завжди зазнавали нищівної поразки. Розпилення отрутохімікатів у місцях виплоду малярійних комарів давало кількарічну перерву від епідемії, але одночасно спричинювало еволюційний стрибок, коли нові покоління кровосисних комах ставали стійкими до дії отрут і епідемія розпочиналась з новою силою… Ні осушення боліт, а ні заселення їх рибами, що поїдають личинок комарів, а ні розпилення спор паразитичних грибів, що вбивають імаго комарів, а ні пошук бодай якихось ліків – жоден з цих методів не наблизив людство до перемоги над малярією… Сьогодні – на зорі третього тисячоліття, до війни з хворобою стали біотехнології – ґенетично модифіковані орґанізми…

Лютий 25, 2012
Ця маленька рослина була повернута до життя після 32-тисячолітнього замороження! Джерело ілюстрації: Yashina and al., 2012 (PNAS)

Андрій М. ЗАМОРОКА

Чи можливо повернути до життя вимерлі види? Тут на згадку спадає знаменитий роман Майкла Крайтона “Парк юрського періоду”, в якому письменник, руками вчених, оживив динозаврів… Та чи є раціональне зерно у фантастичних творах? Сьогодні, існує кілька амбіційних проектів з відновлення вимерлих тварин: у Австралії намагаються повернути до життя сумчастих тигрів тилацинів, а у Японії – мамонтів. Та приголомшливу новину опублікували російські вчені у Віснику Національної Академії Наук США – вони повернули з небуття маленьку рослинку, що жила у льодовиковий час…

Лютий 4, 2012

Рентґенограма черепа пацієнта з імплантованими електродами у скроневу частку мозку. Джерело ілюстрації: http://neurosciencenews.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ідея про можливість зчитування інформації з мозку і її запису у цей орґан уже давно побутує у науковій фантастиці. Одначе, у дивовижний час ми з Вами живемо – фантастика стає реальністю! Вчені-нейробіологи з кожним новим днем наближають той час, коли політ фантазії стане дійсністю – наш мозок зможе обмінюватись інформацією із комп’ютером і навпаки… 

Грудень 25, 2011
Біотехнології на передовій біологічної науки. Джерело ілюстрації: http://www.christuniversity.in

Андрій М. ЗАМОРОКА

2011-й добігає свого кінця і “Станіславівський натураліст” розпочинає уже традиційний марафон підсумків року, що минає. Цьогоріч ми дещо змінили формат огляду, а що з того вийшло – читайте далі й порівнюйте з минулорічним… Огляд найпомітніших досягнень у біології за 2011-й рік розпочнемо з біотехнологій, хоча б з тієї причини, що це передова досліджень у науці про життя. Окрім того, біотехнології настільки швидко розвиваються і впроваджуються у наше повсякденне життя, що невдовзі ми не зможемо собі уявити себе ж без них.

 

Липень 24, 2011

Редаґування ґеному відкриває фантастичні можливості перед людством. Джерело ілюстрації: http://www.sciencedaily.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Амбіційні ідеї, про можливість перемогти невиліковні недуги ґенною терапією, займали найясніші голови світових вчених ще із кінця 1960-х років. Одначе, технології і знання не встигали за летом передової думки науковців – дослідницькі проби і помилки часто-густо заводили у глухий кут дослідження, але на те вона й наука, що б шукати вихід із безвихідних ситуацій. Основна проблема, з якою стикались вчені – яким чином виправити ґенетичні дефекти якщо не у всіх клітинах орґанізму, то принаймні, конкретного орґану? Те, що залишалось фантастикою донедавна, сьогодні стало реальністю, ознаменувавши прихід нової ери у медицині!

Квітень 9, 2011
Відтепер людське молоко можна отримати просто від корів. Джерело ілюстрації: http://www.myessentia\com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Напевно що ця новина аж ніяк не втішить, а ні ҐМО-фобів, а ні еко-алярмістів, а ні виробників штучного дитячого харчування, – тепер корови можуть давати повноцінне людське молоко! Такий винахід (саме винахід!) здійснили китайські вчені, які пересадили ґен людського лізоциму у коров’ячу ДНК й отримали, практично, ідентичне до людського, молоко.