Category: Походження людини

Жовтень 11, 2019

Андрій М. ЗАМОРОКА

Викопний фраґмент кістки 13-літньої дівчинки, названої дослідниками Денні, яка жила приблизно 90 тисяч років тому у печері Денисова в Алтайських горах, спричинився до несподіваного наукового відкриття. Виділення і розшифрування залишків ДНК показали, що одну половину вона успадкувала від неандертаців, а іншу – від денисівців…

Квітень 8, 2015
Як і де виникло світле забарвлення шкіри у європейців? Джерело ілюстрації: http://www.novinite.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Пошук відповіді на питання як і чому виникла біла раса, збив на манівці людську цивілізацію, призвівши до драматичних і непоправних гуманітарних подій першої половини ХХ століття. Однак, навіть повоєнна зміна цивілізаційної парадиґми не змогла знайти рішення проблеми. І тільки сьогодні молекулярна біологія, ґенетика та еволюційна теорія підійшли впритул до остаточного вирішення наболілої загадки.

Жовтень 20, 2013
Реконструкція жінки Людини грузинської за черепом знайденим у Дманісі. Джерело ілюстрації: http://cdn4.sci-news.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Мабуть, настав час переписувати підручники із антропології та переглянути усі попередні візії людської еволюції. Саме такий висновок випливає із аналізу п’яти скелетів викопних людей віком 1,8 мільйоноліть із околиць містечка Дманісі, що у Грузії. Дослідники цих останків дійшли висновку, що усі знахідки ранніх викопних людей з Африки та Евразії належать одному, а не різним видам!

Січень 3, 2012
Антропологія. Автор ілюстрації: Андрій М. Заморока

Андрій М. ЗАМОРОКА

Еволюційне дерево людського роду не вирізняється своєю стрункістю, а радше, нагадує старого покрученого дуба із безліччю сухого гілля… Верхівка його зеленіє – це наш вид Людина розумна, а старе гілляччя – вимерлі види – відпадає, гублячись у мороку мільйоноліть еволюційної історії. Перед антропологами і палеонтологами постало завдання зібрати опалі галузки і скласти їх єдину картину нашого походження. У цій справі, з року-в-рік, все більше і більше помітно проґресу. Не став винятком і уже проминулий 2011-й. А які власне відкриття здійснили вчені на ниві антропологічній, то читайте далі…

Жовтень 30, 2011
Ґенетична відмінність між людиною і шимпанзе становить 2,5%. Джерело ілюстрації: http://ultradownloads.uol.com.br

Андрій М. ЗАМОРОКА

Людина походить від мавпи. Цю ідею свого часу висловив Жан Батист Ламарк, хоча, її часто приписують Чарльзу Роберту Дарвіну. Однак, це твердження є не зовсім коректним. Якщо бути уже абсолютно точним, то людина походить від спільного із мавпами предка. Одна лише думка про це, викликає хвилю обурення у мільйонів незгодних і релігійно анґажованих людей, проте, це факт доведений наукою – ґенетична відмінність між Людиною та Шимпанзе становить всього 2,5%!!! Вона настільки мізерна, що нас обох можна було б об’єднати у один вид, якщо б не радикальна морфологічна відмінність. То чому ж ми Люди?

Травень 19, 2011
Останнє пристанище Неандертальців. Джерело ілюстрації: http://nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Неандертальці були єдиними людьми у Європі впродовж 200-т тисяч років, аж поки наші предки Кроманьйонці не почали експансію близько 45-ти тисяч років тому… Це була катастрофа для перших – вони повсюдно вимирали, невідомо, чи то від руки прибульців, чи то від принесених ними нових хворіб… Останні, відомі вченим, поселення Неандертальців були на Іберійському півострові, однак, схоже, що тепер антропологи віднайшли невідоме раніше оселище в районі полярного кола, яке проіснувало довше за усіх…

Січень 10, 2011
Чоловік Людини неандертальської (Homo neanderthalensis King, 1864). Джерело ілюстрації: http://prehistoria.info

Андрій М. ЗАМОРОКА

У 1856 році робітники, котрі добували вапняк у долині Неандерталь, поблизу Дюзельдорфа, що у Німеччині, відкопали кістки якоїсь істоти. Хтось із них припустив, що кістяк належить давньому ведмедеві, то ж, довго не гадаючи, вони віддали їх місцевому натуралісту-аматору Йогану Карлу Фуглроту. Той, у свою чергу, показав знахідки анатому Герману Шафтгавзену. Шафтгавзен одразу упізнав людський скелет, однак, давність знахідки та деякі розбіжності у тілобудові із сучасною людиною дали підстави описати його у 1857-му році як вимерлу – найдавнішу расу Людини розумної.

Червень 22, 2010
Група Австралопітеків афарійських (реконструкція). Джерело ілюстрації: http://www.xabiaaldia.es

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Днями, у віснику Національної академії наук США, група антропологів із наукових установ США та Етіопії опублікувала статтю, про знаходження у 2005 році часткового скелету Австралопітека афарійського (Australopithecus afarensis Johanson et White, 1978). Вчені стверджують, що їх знахідка є давнішою на 400 тисяч років за зроблену Дональдом Йогансоном у 1970, а також те, що Австралопітеки були прямо ходячими істотами, набагато ближчими до людей, а ніж то вважалось досі.

 

Січень 5, 2010
Накаїленґа - церемонія ініціації у племен Сарі (Папуа Нова Ґвінея). Джерело: http://www.smu.ca
Накаїленґа - церемонія ініціації у племен Сарі (Папуа Нова Ґвінея). Джерело: http://www.smu.ca

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Антропологія, як наука, котра вивчає цілу низку питань, з-поміж котрих чільне місце займає наше з Вами походження, у 2009 році поповнилась новими знаннями. Одні із них мають вагоме значення для розуміння людської еволюції та природи, інші побіжне, а декотрі й лише цілком дотичне. Аби навести лад із величезним потоком інформації та виокремити найбільш вагому, “Станіславівський натуралісТ” уклав рейтинг відкриттів у антропології. Отож…

Лютий 18, 2009
Людина
Людина

Андрій М. ЗАМОРОКА

Еволюція – це різнонаправлений, хаотичний, неконтрольований і некерований природний процес, який нагадує снігову лавину чи селевий потік. Можливо цим я здивую багатьох людей, котрі звикли вбачати лінійність розвитку всього живого: від простих до складних форм. Це нагадує пошуки вмикача світла у темній чужій кімнаті – натикаєшся на всілякі предмети і перепони. Так сталось і у нашій з Вами далекій минувшині.