Category: Рослини України

Березень 7, 2012
Не зривайте первоцвіти, нехай вони квітнуть! Джерело ілюстрації: http://www.biolib.cz

 

Надія ШУМСЬКА

Мабуть, ніщо у нашому житті не може зрівнятися з приходом весни. Радісним хвилюванням сповнює все: яскраве сонце, теплий вітерець, щебетання птахів, струмки на дорогах, котики на вербі. Але найбільше тішить око розмаїття перших весняних квітів. Ще безлисті ліси встеляють килими з білих, як краплинки молока, підсніжників, витончених золотистих зірочок, мініатюрних пролісків, подібних до синьо-фіолетових іскринок, духмяних червоно-фіолетових дзвоників медунки, яскраво-блакитних квіток печіночниці. По ярах та вологих місцях рясно розцвітає білими келихами білоцвіт весняний, а часто, разом ними, можна побачити й яскраві сині квіти зубниці залозистої.

Серпень 26, 2011
Завереснило... Джерело ілюстрації: http://natures-desktop.smugmug.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Перефразовуючи чи то пак перекладаючи на українську, слова із пісні однієї із доволі таки відомих співачок, скажу: “…завереснило за вікном…”. А хто ще не здогадався про що піде мова, то дам невеличку підказку – завдяки цвітінню цієї рослини отримав назву перший місяць осені – вересень. Певно, що так, розповідатиму про верес!

Квітень 26, 2011
"Долина нарцисів". Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ось-ось, поблизу маленького закарпатського містечка Хуст, розпочнеться одна із найефемерніших і найдивовижніших природних атракцій, в Україні, – квітування нарцисів. Безперечно, чи не кожен бодай раз та й чув про “Долину нарцисів”. ЇЇ навіть внесено до переліку “7 природних чудес України”. Десятки і десятки тисяч туристів щорічно, всього лише впродовж двох травневих тижнів, приїжджають помилуватися небаченою природною дивовижею… Одначе, що ж собою являють ці неймовірні квіти, які ваблять тисячі людей?

Липень 14, 2010

Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) - пагони. Джерело ілюстрації: http://www.ambrosiainfo.de

Андрій М. ЗАМОРОКА

Якось відомий популяризатор науки і ботанік Олексій Смірнов у своїй книзі написав: “…В Америці амброзії бояться більше, ніж у нас тополевого пуху. Її пилок, подейкують, у час цвітіння хмарами клубочиться над континентом і спричинює алергію… Гадаю, що то є дуже перебільшено…” він навіть не міг припустити, що мине лише тридцять років і “хмари пилку” амброзії нависнуть над іншим континентом – нашою Європою.

Червень 19, 2010
Квітка Офрису бджолоносного (Ophrys apifera Huds.) знайденого у Галицькому національному парку. Джерело ілюстрації: Іван Данилик

Андрій М. ЗАМОРОКА
  

10-го червня, наукова експедиція Інституту екології Карпат (м. Львів), вивчаючи один із локалітетів в межах території Галицького національного парку, що на Західному Опіллі, виявила одну із найбільш рідкісних орхідей України – Офрис бджолоносний (Ophrys apifera Huds.). Наразі, місце знахідки тримається у таємниці з метою запобігання “паломництву” мисливців за орхідеями. А дані досліджень готуються для наукової публікації.

Червень 17, 2010
На Говерлі квітне Червона рута! Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА

“…Червону руту
Не шукай вечорами,
Ти у мене єдина,
Тільки ти, повір…”

Володимир Івасюк
“Червона рута”
1970


Червень, саме час відвідати Карпатський національний парк аби стати свідком неймовірного видовища – квітування рододендрону східнокарпатського або як його ще називають у народі “червона рута”. Одноденна мандрівка на Говерлу подарує Вам не тільки втіху від сходження (хоча воно і не всім до снаги) на найвищу точку України, а й неймовірне задоволення від споглядання вкритих малиново-червоними квітами схилів гір.

Березень 3, 2010
Перші квіти весни. Джерело ілюстрації: http://www.odla.nu
Перші квіти весни. Джерело ілюстрації: http://www.odla.nu

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Науковці його називають Galanthus nivalis L., а для більшості жителів України він відомий за звичною назвою підсніжник. Ця невеличка рання квітка здобула собі шаленої слави адже зацвітає ранньою весною і тішить втомлене довгою зимою людське око. І в той же час, через збирання на букети й вирубування лісів, підсніжник став символом Червоної книги – рідкісних і вимираючих рослин…

Лютий 3, 2010
Справжні зимові первоцвіти. Джерело ілюстрації: http://www.networlddirectory.com
Справжні зимові первоцвіти. Джерело ілюстрації: http://www.networlddirectory.com

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Якось, повернувшись із січневої мандрівки на Чорногору, до мене завітала Ірена Москалюк – наша авторка статей про динозаврів, і повідомила, що у Карпатах зацвіла якась рослина. І це тоді, коли на вулиці лютують морози. На доказ своєї правоти, Ірена принесла саме ту квітку. Яким же було моє здивування, коли я глянув на цю рослину. Дивною зимовою квіткою виявився Чемерник…

Липень 18, 2009
Гора Довбушанка (Ґорґани, Українські Карпати). Світлина Руслана Жирака.
Гора Довбушанка (Ґорґани, Українські Карпати). Світлина Руслана Жирака.

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Туристичний сезон у розпалі, і тисячі відпочивальників, хто з наплічниками, а хто на курорти, тягнуться до зелених Карпат, аби посеред спекотного літа зануритись у прохолоду їх річок та смарагдове море смерекових та букових лісів. Для жителів рівнин і далеких східних меґаполісів тут усе незвичне – і природа, і традиції, і побут… У липні – серпні Карпати буяють цвітом, ягодами і грибами. Туристи часто їх збирають, варять і споживають, не завжди знаючи, чи не є вони отруйними. Ця стаття є бліц-екскурсом щодо найбільш небезпечних рослини Українських Карпат.

Червень 25, 2009
stanislau_ratusha.jpg
На цій старій поштівці початку ХХ століття добре видно липи довкола старої станіславівської ратуші

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Коли у Станіславові старі австрійські бруківки пахнуть липовим медом, а повітря смакує солодко-густим нектаром, то значить, що прийшло літо. Млосні червневі дні стають особливо насиченими, як зацвітають липи, а у Станіславові їх, направду, багато. Недарма ж його називають “Містом в липах”… Я розповім Вам про таке звичне, і таке незвичайне дерево нашого міста.