Category: Тропічні рослини

Липень 17, 2012
Червоні квіти австралійської омели у кроні евкаліпта. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Коли восени з дерев опадає листя, іноді на гіляччі залишаються зелені кулясті “кущі” – це омела, рослина-паразит. На противагу іншим квітковим рослинам наших теренів, омела є вічнозеленою рослиною, більша частина котрої схована у товщі гілок та стовбурів дерева-господаря. Вона живцем “поїдає” дерево, наближаючи його загибель… Одначе, якщо відкинути лише взаємини паразит-господар, то яка роль омели у екосистемах?

Липень 21, 2011
Дивовижні Пуї зростають у у пунах - високогірних напівпустелях Анд. Джерело ілюстрації: http://www.tradewindsfruit.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Високо у Андах, на противагу своїм родичам Бромелієвим – у більшості мешканцям крон дощових тропічних лісів, у сухих напівпустелях, зростає неймовірна за своїм змістом та формою рослина – Пуя. Будучи схожою на Юку, Пуя нічого спільного з нею немає – це велетенська трава, декотрі види якої можуть досягати 10 метрів заввишки, причому половина висоти, то є суцвіття!

Листопад 24, 2010

Квіти орхідеї Фаленопсиса нагадують яскраво розфарбованих метеликів. Джерело ілюстрації: http://wikipedia.org

Оксана МИХАЙЛЮК-ЗАМОРОКА

Чи міг собі уявити великий шведський натураліст Карл Лінней, у 1753-му році, описуючи екзотичну тропічну орхідею Епідендрума прекрасного (Epidendrum amabilis L.), що через два століття по тому будуть створені велетенські ферми із розведення цих квітів? Що мільйони чаруючих орхідей, морем і повітрям, доправлятимуться в усі закутки Землі, аби потішити вибагливу публіку своїм цвітінням? Напевно, що ні. Але така наша дійсність.

Липень 12, 2010

Такої картоплі Ви ще не бачили! Бульби різних видів картоплі. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Що може бути незвичайного у картоплі? Це настільки звичайна рослина на присадибних ділянках, що у житті більшості українців виник цілий аграрний ритуал садіння, сапання та збирання картоплі, а ще процедура знищення колорадського жука… Страви із неї не може замінити жоден інший продукт харчування. Деякі науковці сходяться на думці, що добробут та ріст населення Землі забезпечила не науково-технічна революція, а саме картопля – “другий хліб”!

Травень 4, 2010

Світ динозаврів був куди більш квітучим, ніж то уявлялось досі... Джерело ілюстрації: кадр із фільму "Прогулянки з динозаврами"

 
Андрій М. ЗАМОРОКА

Пригадуєте фільм “Прогулянки з динозаврами”? Автори фільму, відтворюючи середовище життя динозаврів, поселили їх у хвойних та папоротевих лісах серед секвой і араукарій. Однак, як показують найсвіжіші дослідження, світ динозаврів насправді був квітучим, у прямому розумінні цього слова, адже перші квіткові рослини, що відомі на нині, виникли ще у пізньому тріасі… Якщо на початку юрського періоду квіткові займали марґінальне місце у мезозойських екосистемах, то до його закінчення саме вони утворювали буйну рослинність суходолу. Але про таємниці походження покритонасінних рослин буде написано згодом, а зараз хочу розповісти про орхідеї часів динозаврів.

Квітень 28, 2010
Цвітіння маґнолій у національному ботанічному саді. Джерело ілюстрації: nhttp://www.nataliya.kiev.ua

 
Андрій М. ЗАМОРОКА

У Станіславові весна – час пробудження життя після зимової сплячки. Поруч із першими квітами, поміж ще сонних лип, білими і рожевими акварелями на тлі пастельного неба та збляклих вулиць приковують до себе зачудовані погляди станіслав’ян маґнолії. Нехай вони не такі звичні для люду як у ботанічних садах Києва чи Ужгорода, або скажімо, Стрийського парку у Львові, однак, вони тішать наші серце і розум. А що ми знаємо про маґнолії?…

Липень 9, 2009
Квітка Теоброми какао (Theobroma cacao L.)
Квітка Теоброми какао (Theobroma cacao L.)

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Кетцалькоатль та Тескатлипока – одвічні супротивники – удвох створили землю і небо, ріки і моря, тварин і рослин, а на кінець людину. Кетцалькоатль вибрав кілька рослин, які зростали у горах, і приготував з них божественний напій – какахоатль, який п’янив розум і звільняв душу. Так оповідають письмена ацтеків. Великий і щедрий бог Кетцалькоатль подарував людям найдорожчий скарб – божественний плід…

Вересень 29, 2008

dendrobium_nobile_st_naturalist.jpg

Христина ВОЙТКІВ

Завдяки гіпнозу орхідей, тропічні ліси видаються пишними і яскравими. Їх разюче барвиста зовнішність і нескінченне розмаїття форм впадає в око при першому знайомстві. Стираються спогади, притуплюються відчуття і загасають дзвінкі звучання тропіків у пам’яті, але яскраві барви орхідей залишаються. Забуваються темні стіни лісу, багно під ногами, укуси комах, а ти лише бачиш прекрасні, наче неземні квіти. Вони приковують до себе увагу мандрівника і створюють на серці якийсь тривожний стан.

Лютий 12, 2008

artocarpus_altilis.jpg

  

Ірина Боднарук

Густі дощові екваторіальні та тропічні ліси оперізують південно-східну Азію та Океанію з їх безмежними різноманіттям та ресурсами. З найдавніших часів населення тутешніх країв навчилось використовувати їх з вигодою для себе, чи то в їжу, чи то як ліки, чи то як будівельний матеріал… Рослини, тварини, гриби все знаходило застосування. Далі ми Вам оповімо про дивовижне хлібне дерево, яке рятувало від голоду автентичні етноси Океанії.
  

Грудень 19, 2007

acacia-picnanta.jpg

Ірина Боднарук

В багатьох народів світу вшановувалися дерева – племена скандинавів вважали, що світ навколо них є частиною великого світового дерева – ясеня Іґдрасіля, який містить разом з людським світом – Мідґардом, дев’ять різних світів населених людьми, богами і велетнями. А кельти уявляли собі дерева посередниками між світом померлих, куди ішло коріння дерев, і світом живих, де знаходилась їх крона. Всі дерева вважалися праобразом дерева життя, яке виступало символом родючості. Чи не звідси Дж.Р.Р. Толкієн взяв прообраз свого священного дерева у Валінорі чи білого дерева у Ґондорі?… Сучасна людина просто не уявляє свого життя без дерев, які дають їй стільки всього, що й важко перелічити.