Category: Наше здоров’я

Квітень 13, 2021

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вакцинація супроти коронавірусної хвороби набирає обертів і глобального розмаху. Низка найрізноманітніших вакцин, які відображають увесь спектр сучасних біотехнологій і досягнень у біології та біомедицині, взяті на озброєння урядами країн задля боротьби із пандемією. Це справжня гонка наввипередки із вірусом – зупинити його еволюцію, а отже й поширення і виникнення нових штамів. Швидкість вакцинації повинна хоча б на порядок перевищувати швидкість інфікування людей. І у багатьох країнах цей темп витримується й дає свій результат – загасання епідемічних осередків. Однак, попри те, з’являються тривожні повідомлення про побічні ефекти – виникнення тромбів. Для цього навіть вигадали новий термін – ваксзеврія… Проте, спробуймо спокійно розібратись що це таке і які рішення у вчених.

Квітень 29, 2019

Андрій М. ЗАМОРОКА

Малярія є найбільш небезпечною хворобою на Землі, від якої щорічно помирає від 500 тис. до 1,2 млн. осіб. І незважаючи на неймовірні досягнення науки і техніки сучасної цивілізації, жодних ефективних ліків супроти малярії не існує… Терапії, що використовуються сьогодні, практично не впливають на рівень смертності від малярії. Саме тому пошук ліків чи вакцин, покликаних зупинити цю тропічну болячку, є одним із приоритетних напрямів біотехнологічних та медичних досліджень. І схоже, що у цім керунку здійснено прорив – завершились випробовування першої вакцини проти малярії для вагітних жінок. Причому, це не просто лабораторні випробування на мишах, а клінічні на людях. Невдовзі вакцина надійде у продаж, а її винаходження – злам для остаточного вирішення проблеми малярії.

Травень 11, 2014
Ця розфарбована картинка - новий смертоносний коронавірус... Джерело ілюстрації: http://edition.cnn.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

У відомому романі Івана Єфремова “Година Бика”, автор розповідає фантастичну історію про ізольовану людську цивілізацію на планеті Торманс, яка в наслідок неконтрольованої експлуатації ресурсів та перенаселення, зіткнулася із проблемою з’яви нових смертоносних вірусів і катастрофічних пандемій. І, дійсно, еволюція вірусів, як й інших істот, залежить від кількості поколінь та накопичення мутацій, що особливо прискорюється при перенаселенні популяцій їх господарів. Тільки за першу декаду ХХІ століття людство зіткнулося із новими вірусними пандеміями, на кшталт, свинячого чи пташиного грипу, а сьогодні, провідні медичні центри світу б’ють на сполох – з’явився новий смертоносний вірус…

Вересень 7, 2012

Чи дійсно "орґанічна" їжа є такою корисною, як її змальовують виробники? Джерело ілюстрації: http://www.projectcleanfood.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Модні світові тренди, хоча й поволі, але таки зачіпають і змінюють терени України. Такими, до прикладу, стали “орґанічні” їжа та землеробство – у супермаркеті, з легкістю, можна знайти продукти харчування лейбовані не тільки “Без ГМО”, а й “Орґанічний”… Що ж собою являє “орґанічна їжа”, чи дійсно вона настільки корисна, як про це стверджують послідовники “зеленого” способу життя?

Липень 21, 2012
Малярійний комар. Джерело ілюстрації: http;//www.topnews.in

Андрій М. ЗАМОРОКА

Малярія – найсмертоносніша тропічна болячка на Землі. Вона є причиною близько 1,2 мільйонів людських смертей щорічно! Спроби боротися з цим захворюванням, включно із сьогоденням, завжди зазнавали нищівної поразки. Розпилення отрутохімікатів у місцях виплоду малярійних комарів давало кількарічну перерву від епідемії, але одночасно спричинювало еволюційний стрибок, коли нові покоління кровосисних комах ставали стійкими до дії отрут і епідемія розпочиналась з новою силою… Ні осушення боліт, а ні заселення їх рибами, що поїдають личинок комарів, а ні розпилення спор паразитичних грибів, що вбивають імаго комарів, а ні пошук бодай якихось ліків – жоден з цих методів не наблизив людство до перемоги над малярією… Сьогодні – на зорі третього тисячоліття, до війни з хворобою стали біотехнології – ґенетично модифіковані орґанізми…

Липень 13, 2012

Надмірне перебування під сонцем спричинює болючі сонячні опіки. Джерело ілюстрації: http://www.aisledash.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Літо… Час, коли дрес-код можна зробити більш вільнішим, або й взагалі знехтувати ним й податись на пляж приймати сонячні ванни… Одначе, перш ніж шкіра набуде жаданого брунатно-бронзового відтінку засмаги, більшість людей зазнають сонячних опіків – шкіра червоніє і починає пекти, а згодом свербіти і злущуватись. Що ж відбувається у нашому орґанізмі і як ті процеси впливають на наше здоров’я – тема нинішньої розповіді.

Червень 28, 2011
Продаючи Вам красиву путівкову картинку тропічного раю, турфірма не зацікавлена у попередженні клієнта про можливі тропічні хвороби. Джерело ілюстрації: http://dsc.discovery.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Продовження. Початок.

У продовження теми про різноманітні тропічні захворювання, які можуть спіткати мандрівників і туристів у екзотичних країнах, хочеться розповісти про низку гельмінтозів. Підхопити ці захворювання, мабуть, легше, а ніж інфекційні, про які йшлося в першій частині, адже вони передаються із місцевою їжею та водою…

Червень 24, 2011
Омріяний райський відпочинок у тропіках, часом, може стати пекельною мукою через тропічну інфекцію... Джерело ілюстрації: http://coconutdiaries.wordpress.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Літо, відпустка, жага мандрів і надзвичайного райського відпочинку… Куди ж податись? Які екзотичні краї обрати: Індія, Шрі-Ланка, Таїланд, Балі, Борнео, Фіджі? Чи може на сафарі у Кенію, а може Єгипет, Туніс? Бажаєте більше екзотики? Тоді Мексика, Венесуела, Бразилія… А чи попередив Вас туроператор про заходи безпеки, щодо тропічних захворювань у реґіоні, куди Ви зібрались? Ні? Тоді ця інформація саме для Вас, бо як казали древні латиняни: “Scientia potentia est” – “Знання – це сила!”

Лютий 8, 2011
Багатьом травам, фруктам, приправам та напоям приписують потужні чудодійні властивості для чоловічого здоров'я. Автор світлини Руслан Жирак

Руслан ЖИРАК

Ще кілька днів і Станіславів охопить справжня любовна лихоманка! На одну добу довкола запанує тотальне відчуття закоханості, на вулицях, в маршрутках, кав’ярнях і рестораціях різко побільшає обіймів і поцілунків, а усміхнені і перезбуджені перехожі кудись поспішатимуть з обпеченими холодом букетами квітів… Прикро, але День Валентина в наших реаліях вже давно перетворився на вдало спланований комерційний проект, коли закохані намагаються за допомогою простих паперових сердечок чи дорогих діамантових  прикрас банально “відкупитись” за нестачу щоденної уваги перед своїми половинками, а підприємливі  “бізнесмени-шпікулянти” всіляко заохочують це яскравими написами і обгортками… Саме до Дня закоханих ми згадуємо, що любов має свою вартість, колір, запах, смак… Чого варті хоча б терміни “еротична білизна”, “еротична кухня”, “феромони”, “афродизіаки”… Саме про останні й хочеться розказати трошки детальніше, що то таке, з чим його їсти і чи їсти взагалі…

Липень 5, 2010
Просвічувальна електронна мікросвітлина вірусу Еболи. Джерело ілюстрації: http://my.opera.com.

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Вірус геморагічної пропасниці Еболи є настільки небезпечним для людини, що його відносять до потенційної біологічної зброї категорії “А”. Смертність від ураження вірусом Еболи складає від 50 до 90%, однак, найгірше те, що до нині не розроблено, а ні якихось загальних і прийнятних методів лікування, а ні вакцин. Вченим навіть достеменно невідомо звідки береться цей вірус… Усі сучасні знання про нього ґрунтуються лише на низці локальних епідемій, опосередкованих спостережень і теоретизацій, хоча його ґеном сиквеновано, а сам вірус успішно культивується у лабораторіях…