Category: Національні парки

Січень 15, 2017

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Херсонська область]

Століття зо два тому, у прадавній дельті Дніпра, де нині розкинулась єдина європейська пустеля, шумів у срібних хвилях ковилового степу вітер, зачудовано переглядалися сайгаки, а у предковічних байракових дібровах водилось вдосталь звірини. Та водночассі на благодатні землі прийшли колоністи… Їх ковані залізом рала вгризались у степову дернину, гартовані сокири викрешували тріски із пралісів, а срібний ковиловий океан захлинувся у незліченних отарах овець… Так, у горні людської цивілізації народжувалась перша європейська пустеля – Олешківські Піски…

Квітень 8, 2012
Чаплі у Галицькому національному парку. Автор світлини Володимир Бучко

Андрій М. ЗАМОРОКА

Така туристична атракція, як “birdwaching” або “споглядання птахів”, в Україні ще дуже далека від масовості та популярності, на противагу розвиненим країнам Європи та Північної Америки, де вона налічує уже більше століття. Десятки мільйонів мешканців цих країн, щотижня, на період вакацій, покидають пенати меґаполісів і подаються у дику природу аби обзервувати пернатих. У США навіть існує неформальне змагання з-поміж орнітологів-любителів, яке називається “Великий Рік”, – переможець той, хто зафіксує найбільше птахів за один календарний рік.

Травень 9, 2011
Касова Гора - серпневе різнотрав'я. Панорама на вершину (340 м над морем). Автор світлини: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА

15 травня 1936-го року професор Всеволод Левицький – голова Наукового Товариства імені Тараса Шевченка у Львові – звернувся з листом до митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького із проханням створити на ерекційних церковних землях заповідник “Касова Гора” біля Бурштина. Митрополит підтримав прагнення науковців, давши згоду на заповідання.

Березень 14, 2011

Нічниця довговуха (Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817) - рідкісний вид кажанів. Світлина Антона Влащенка

Антон ВЛАЩЕНКО, Альона ГУКАСОВА та Ксенія КРАВЧЕНКО

Продовження. Початок.

Наш перший табір був розташований посеред лісу поруч закинутої, розбитої будівлі військової частини. Ще у травні ми знайшли у приміщеннях першого поверху Підковиків малих (Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800). Ці кажани обрали найбільш захищені від протягів приміщення, але не спускались до підвалу, де було занадто холодно. Зараз вони були на тих самих місцях, але вже з дитинчатами.

Березень 13, 2011
У буковому пралісі Галицького національного парку. Травнева експедиція. Зліва на право: сидять Марія Судакова та Антон Влащенко, стоїть Ксенія Кравченко. Світлина Антона Влащенка

Антон ВЛАЩЕНКО, Альона ГУКАСОВА та Ксенія КРАВЧЕНКО

Кажани є однією з найбільш загадкових груп хребетних тварин. Вдень вони розміщуються по добре захищених схованках, а ввечері, у густих сутінках, вилітають на полювання. У темряві ці тварини покладаються на свій природний сонар, що дозволяє їм безпомилково орієнтуватися у просторі та полювати на нічних комах. Кажани можуть “бачити” там, де всі інші хребетні, що покладаються на зір, є безпорадними. Вилетівши зі сховища, тварина подається полювати.

Січень 22, 2011
На постійному утриманні у центрі реабілітації знаходиться Лисиця звичайна (Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758). Автор ілюстрації: Василь Маланюк

Володимир БУЧКО

Важливим і невід’ємним елементом у національних парках Європи та світу є центри реабілітації диких тварин. Основна їхня функція – штучне розведення та повернення у дику природу рідкісних аборигенних видів, реабілітація хворих і довічне утримання скалічених  тварин. Такі центри відіграють важливу роль у формуванні у підростаючого покоління екологічної свідомості та гуманного ставлення до всього живого.

Червень 25, 2010
Пташенята Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) у Галицькому національному парку. Джерело ілюстрації: Василь Маланюк

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ще не встигли влягтись на форумах жваві обговорення знахідки у Галицькому національному парку найрідкіснішої орхідеї України – Офрису бджолосного, як сьогодні пропонуємо Вашій увазі ще одну сенсаційну новину – виявлення тут же гніздівлі Косаря блідо-рожевого (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758). Цей великий рідкісний птах розпочав колонізацію Галичини у Верхньому Подністров’ї…

Червень 19, 2010
Квітка Офрису бджолоносного (Ophrys apifera Huds.) знайденого у Галицькому національному парку. Джерело ілюстрації: Іван Данилик

Андрій М. ЗАМОРОКА
  

10-го червня, наукова експедиція Інституту екології Карпат (м. Львів), вивчаючи один із локалітетів в межах території Галицького національного парку, що на Західному Опіллі, виявила одну із найбільш рідкісних орхідей України – Офрис бджолоносний (Ophrys apifera Huds.). Наразі, місце знахідки тримається у таємниці з метою запобігання “паломництву” мисливців за орхідеями. А дані досліджень готуються для наукової публікації.

Червень 17, 2010
На Говерлі квітне Червона рута! Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА

“…Червону руту
Не шукай вечорами,
Ти у мене єдина,
Тільки ти, повір…”

Володимир Івасюк
“Червона рута”
1970


Червень, саме час відвідати Карпатський національний парк аби стати свідком неймовірного видовища – квітування рододендрону східнокарпатського або як його ще називають у народі “червона рута”. Одноденна мандрівка на Говерлу подарує Вам не тільки втіху від сходження (хоча воно і не всім до снаги) на найвищу точку України, а й неймовірне задоволення від споглядання вкритих малиново-червоними квітами схилів гір.

Квітень 9, 2010

Південний Буг, урочище "Ґард" - Національний парк "Бузький Ґард". Джерело ілюстрації: http://www.xtalk.msk.su


Андрій М. ЗАМОРОКА

Історія нас вчить тому, що вона нас не вчить нічому – зашурована до дірок догматична істина… І, хоч, як не прикро, але то є правдою. Не буду вдаватися у політику, а лише нагадаю історію. Коли у 1872 році у Вайомінзі, США було створено Єловстонський національний парк, то для його охорони президент Улис Ґрант ввів війська. Місцеве населення та дрібні діячі комерції вкрай негативно сприйняли створення першого у світі нацпарку – у його ґейзерах та гідротермах вони влаштовували громадські пральні та лазні. Нажаль, Україна не США (дуже шкода – авт.), а українська влада не така далекоглядна, як американська…