Category: Плазуни

Лютий 17, 2012
Брокезія мікра - найменша із відомих рептилій, знайдена на Мадаґаскарі. Джерело ілюстрації: http://news.nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

У свіжому номері наукового журналу Громадської Наукової Бібліотеки (PLoS ONE), німецько-американська група герпетологів опублікувала статтю із описом чотирьох нових видів Хамелеонів-брукезій із Мадаґаскару. З-поміж описаних видів своєю незвичайністю виділяється Брокезія мікра (Brookesia micra Glaw et., 2012) – найменша, із відомих на сьогодні, рептилій. Довжина тіла дорослих самців становить лише 22-23 мм, а самок – 27-28 мм!

Січень 23, 2012
Безнога ящірка Веретільниця. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Закінчення. Початок.

Василь МАЛАНЮК

Третя поширена в нас змія насправді не є нею. Мова йде про безногу ящірку веретільницю (Anguis fragilis Linnaeus, 1758) з родини Веретільницевих (Anguidae). Саме через відсутність ніг веретільницю часто плутають зі зміями і часто вигадують всякі байки про неї. В народі існує прикмета, що якщо часто показуються веретільниці, то скоро буде дощ. В цій прикметі є доля правди, оскільки перед дощем на поверхню виповзають дощові черв’яки – основна їжа цього плазуна.

Січень 21, 2012
Вуж звичайний. Світлина Василя Маланюка

Продовження. Початок.

Василь МАЛАНЮК

Вужам (Natrix natrix Linnaeus, 1758), на відміну від гадюк, перепадає менше від людей, і вбивають їх, переважно, плутаючи саме з гадюками. Насправді, відрізнити їх досить легко  через наявність у вужа жовтих плям позаду голови, а також однотонного забарвлення тіла, яке варіює від чорного до світло оливкового на відміну від гадюки, яка, за винятком особин, які поширені переважно в бореальних областях і забарвлені в чорний колір (в Україні такі гадюки-меланісти часто трапляються у Карпатах), має строкатий візерунок на спині. 

Січень 19, 2012
Гадюка. Джерело ілюстрації: http://www.visualphotos.com

Василь МАЛАНЮК

Про змій мабуть чув кожен. Не існує напевно такої людини, яка би нічого не знала про цих тварин. Одні їх бояться, інші ненавидять, треті взагалі обожнюють і створюють культи змії. Багато людей вважають їх дивними, напевно через відсутність кінцівок, довгий роздвоєний язик, який необізнані люди неправильно називають жалом. Все ж таки, як не сумно це констатувати, переважна більшість відчуває глибоку антипатію до змій, і не тільки змій, але й до решти плазунів та амфібій.

Листопад 27, 2010

Ця дивовижного кольору змія - золотий вуж Хризопелея райська (Chrysopelea paradisi Boie, 1827), - на противагу іншим її родичам, здатна до польоту. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

За мільйони років еволюції, природа вигадала з десяток способів польоту. Одні, як у комах, стали успішними, інші, наприклад, у Лонґісквами (Longisquama insignis Sharov, 1970), – зникли разом із їх екзотичними господарями. Одначе, експерименти тривають і досі – природа продовжує “вигадувати ровер” поруч зі старим добрим крилом… І таким “ровером” стало пристосування до польоту у золотих вужів – Хризопелей (Chrysopelea Boie, 1826)…

Січень 25, 2010
Арістеліґер Реєза (Aristelliger reyesi Diaz and Hedges, 2009) - новий вид ґеконів із заходу Куби. Джерело ілюстрації: http://www.zhelezyakac.om
Арістеліґер Реєза (Aristelliger reyesi Diaz and Hedges, 2009) - новий вид ґеконів із заходу Куби. Джерело ілюстрації: http://www.zhelezyakac.om

 

Руслан ЖИРАК та Андрій М. ЗАМОРОКА

 

У травні 2007 року Ернесто Реєз (Ernesto Reyes) – співробітник екологічного заповідника “Варагікакос”, що розташовується на заході Куби, зробив низку світлин плазунів. Ці світлини були передані відомому герпетологу доктору Луїзу Діазу (Luis Díaz) із Національного природознавчого музею у Гавані. Вивчаючи знімки, доктор Діаз із подивом виявив на одному із них ґекона із роду Арістеліґер (Aristelliger Cope, 1862). Знаючи, що Арістеліґери не водяться на Кубі, доктор Діаз вирушив до заповідника аби на власні очі побачити тварин і провести необхідні дослідження.

Грудень 3, 2009
Відлов анаконди. Джерело: http://www.wipstudios.com
Відлов анаконди. Джерело: http://www.wipstudios.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Якось у приватній розмові, один дуже поважний пан переконував мене у тому, що найбільшою, чи то пак найдовшою змією у світі є анаконда. Той пан стверджував, що в амазонських джунґлях трапляються особини 11-12 метрів завдовжки! Можна було сприйняти цю інформацію, як істину в останній інстанції, проте, я таки засумнівався і розпочав пошуки…

Липень 15, 2009

snakes_naturalist_if_ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

14 липня телевізійна служба новин каналу 1+1 повідомила на усю Україну про нашестя змій у Івано-Франківську. Це черговий ляп від українських ЗМІ’юк, некомпетентність, яких переходить уже межі розумного. “Станіславівський натураліст” раніше звертав увагу своїх читачів на неправдивість і псевдосенсаційність новин українських ЗМІ, пов’язаних із плазунами, сьогодні знову ми робимо це.

Травень 31, 2009
Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758)
Гадюка звичайна (Vipera berus (Linnaeus 1758)

Андрій М. ЗАМОРОКА

Здавалося б, серпентофобія – страх перед зміями, – закладена у нас на рівні інстинктів, але то є не так. Люди бояться цих безногих й тихих істот, що здатні завдати нам смертоносного укусу, і це породжує сліпу і нестримну паніку. Через необачність, а то й звичайнісіньку безпечність іноді трапляються укуси отруйних змій. “Станіславівський натураліст” склав перелік отруйних змій в Україні.

Квітень 6, 2008

amphibolurus_muricatus.jpg

Андрій М. Заморока