Category: У глибину людини

Листопад 3, 2012
Хто ми, українці? Джерело ілюстрації: http://svit24.net

Андрій М. ЗАМОРОКА

Є у маленькому закарпатському містечку Рахів пам’ятник із промовистим написом: “Знаймо – хто смо”… Дійсно, хто ми є, українці, – велика, єдина і неподільна нація, чи може малороси і недополяки?… Інсинуації довкола нашої української нації існували завжди, і багато хто хотів би, щоб її не було взагалі, бо ж вона, як болюча рана, нагадує їм про їх неслов’янське, а окупаційне походження. Римський принцип “Розділяй і владарюй” працює проти нас – “Галичани не українці” – кожен зайшлий міністр перекроює підручники з історії на догоду своїм хазяям, що смикають за невидимі ниточки ззовні країни… Історія стала заручницею (чи може продажною дівицею?) політичної доцільності і сьогоденної вигоди для владної верхівки. Але, як то завше буває, підмога поспіла з неочікуваної сторони, й усі крапки над “і” у питанні про українську націю розставила… молекулярна біологія! Тут уся правда про те хто ми і звідки наш український рід.

Липень 13, 2012

Надмірне перебування під сонцем спричинює болючі сонячні опіки. Джерело ілюстрації: http://www.aisledash.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Літо… Час, коли дрес-код можна зробити більш вільнішим, або й взагалі знехтувати ним й податись на пляж приймати сонячні ванни… Одначе, перш ніж шкіра набуде жаданого брунатно-бронзового відтінку засмаги, більшість людей зазнають сонячних опіків – шкіра червоніє і починає пекти, а згодом свербіти і злущуватись. Що ж відбувається у нашому орґанізмі і як ті процеси впливають на наше здоров’я – тема нинішньої розповіді.

Лютий 4, 2012

Рентґенограма черепа пацієнта з імплантованими електродами у скроневу частку мозку. Джерело ілюстрації: http://neurosciencenews.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ідея про можливість зчитування інформації з мозку і її запису у цей орґан уже давно побутує у науковій фантастиці. Одначе, у дивовижний час ми з Вами живемо – фантастика стає реальністю! Вчені-нейробіологи з кожним новим днем наближають той час, коли політ фантазії стане дійсністю – наш мозок зможе обмінюватись інформацією із комп’ютером і навпаки… 

Червень 10, 2011
Людська воля - це лише ілюзія нав'язана нашим мозком... Джерело ілюстрації: http://asaxeo.blogspot.com

Сергій СИЛАНТЬЄВ

Механізм формування політичних поглядів – це питання, що цікавить науку з часів Давнього світу. В якості формуючих факторів традиційно розглядаються соціальна структура суспільства, економічні чинники, а також різноманітні риси оточуючого середовища, від середньої температури липня до віддаленості від морських узбережжів. Аналіз в даній парадигмі ведеться з часів Платона, і, здавалося б, тут вже лишилось дуже мало невідкритих значущих факторів. Тим не менше, останнім часом стали з’являтись роботи психологів та фізіологів, що показують кореляцію політичних переконань людини з її ґенетичною картою, а також індивідуальними особливостями біохімії та фізіології.

Квітень 11, 2010
Перехід у потойбіччя описують як подорож через тунель до світла... Джерело ілюстрації: http://www.nccg.org


Андрій М. ЗАМОРОКА

Мабуть, більшість із нас чули розповіді про містичні переживання людей після клінічної смерті. Такі історії є популярними для всякого роду телевізійних передач із присмаком жовтої преси, сенсаційності та псевдонауковості, на кшталт, “Неймовірно, та факт”, “Паралельний світ”, “Фантастичні історії” і т.д. Із року в рік таких історій стає все більше і більше. Почасти вони тиражуються нечистими на руку журналістами-шукачами псевдосенсацій, шарлатанами-ворожбитами чи, приміром, релігійними фанатиками. Одначе, у багатьох шпиталях світу ведеться документальна фіксація кожного із таких випадків…

Грудень 17, 2008

sceleton_st_naturalist

 

Галя ВОРОНИЧ і Наталія ЩИПАНСЬКА

 

“Станіславівський натуралісТ” пропонує вашій увазі 10 найбільш цікавих відкриттів у галузі медицини та охорони здоров’я за 2008 рік. Наша номінація спиралась на аналіз публікацій у рейтингових світових наукових медичних і біологічних журналах. Оцінка опублікованих матеріалів здійснювалась нами за критеріями важливості для суспільства та вирішення нагальних проблем сучасних медицини та біології. Отже, 2008 рік ми побачили таким:

Серпень 22, 2008
ДНК - спадкова молекула живих організмів на Землі
ДНК - спадкова молекула живих організмів на Землі

Галя ВОРОНИЧ та Наталія ЩИПАНСЬКА 

Так часто нам буває важко змусити себе займатися спортом, щоранку робити зарядку, вчасно виконувати задані завдання чи зайвий раз пройтися пішки додому, хоча ми й розуміємо, що це було б корисно. Чим же зумовлена наша лінь? Якостями характеру? Байдужістю до фізичних навантажень? А можливо відповідь криється десь значно глибше, там де не підвладна наша свідомість? Можливо наші гени у всьому винні?

Травень 24, 2007
Пігментація зумовлена меланіном
Меланін - пігмент шкіри, очей, волосся... Він відповідає також й за засмагу. Джерело ілюстрації: Марта Чорна

Марта ЧОРНА

Меланін – пігмент, що надає нашій шкірі красивого бронзуватого кольору засмаги, має не лише естетичну, а й дуже важливу фізіологічну функцію. Інтенсифікація утворення меланіну в шкірі відбуваєтся за дії ульрафіолетового опромінення, що зумовлює і засмагу, і появу ластовиння тощо. Він відіграє світлозахисну функцію, особливо за шкідливого впливу надлишку жорстких ультрафіолетових променів, які, ушкоджуючи ДНК клітин шкіри, і ствовюють передумови для розвитку раку шкіри.