Category: Сучасна еволюція

Серпень 13, 2016

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Вінницька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська та Черкаська області]

Є в Україні місце, де біологічні види еволюціонують швидше, ніж на сусідніх теренах, де рівень ендемізму нагадує океанічний острів, аніж степ широкий. Це місце у самінькім серці нашої країни – там, де води Південного Бугу прориваються крізь ґранітові скелі. Мандрівник, милуючись неймовірної мальовничості каньйонами і скелястими урвищами Ґранітового Побужжя, може навіть і не зауважити, що у нього просто під ногами, з-під лейбових трекінґових ходаків, безпомічно визирають галузки бузької гвоздики чи волошки, а чи може ще якої тутейшньої рідкісності.

Червень 25, 2013
"Бавовняний хробак" лише за кілька років еволюціонував, пристосувавшись до bt-токсину ґенетично модифікованих рослин... Джерело ілюстрації: www.oxitec.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Проминуло уже два десятиліття з тих пір, коли ґенетично модифіковані рослини з’явились на фермерських полях та полицях супермаркетів. З тяжкими потугами, зустрічаючи фанатичний опір фінансованих хімічними корпораціями ортодоксальних екофундаменталістів, модифіковані сільськогосподарські культури таки розповсюдились по світу, зайнявши свою економічну нішу. Однією із цілей їх створення була мінімізація витрат на хімічний захист посівів від комах-шкідників. І це дало результат – втрати виробництва зменшились, продуктивність зросла, а шкідники канули в Лету. Здавалось би, ось воно – тріумф людського генію, проте, у природі не все так однозначно… Отож, читайте далі: еволюція проти біотехнологій.

Листопад 26, 2012
Рух автомобілів створює шумове забруднення у містах та вздовж автотрас, яке впливає живих істот. Джерело ілюстрації: http://www.freefoto.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Людський вплив на довколишнє середовище має найрізноманітніші прояви: від нещадної експлуатації, до, здавалось би, безневинного вуличного освітлення. Нещодавно, “Станіславівський натураліст” уже розповідав про вплив нічних вогнів міста, які зумовлюють кардинальні перебудови в угрупованнях тварин – вищих рівнів екосистеми, спричинюючи домінування хижацтва та некрофагії. Сьогодні ж, розповім Вам про вплив шумового забруднення на тварин, яке, як виявилось, здатне змінити навіть хід еволюції…

Вересень 16, 2011
Еволюційний шлях життя. Джерело ілюстрації: http://inayatscorner.wordpress.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ми звикли говорити про еволюцію та еволюційні зміни у ретроспективі тисяч і мільйонів років. Еволюція повільний і непомітний для спостерігача процес. Та чи так воно насправді?.. Буквально днями, мені трапилась цікава стаття на порталі “Популярна Наука” (“Popular Science”) про еволюційні події у світі тварин і рослин, які відбуваються саме у наш час і у цей момент. Отож, за матеріалами “Популярної Науки” пропоную Вам узріти еволюцію помежи нас.

Лютий 26, 2011

Радіація негативно впливає на розміри мозку у птахів чорнобильської зони. На малюнку Ластівка сільська (Hirundo rustica Linnaeus, 1758) - один із об'єктів дослідження. Джерело ілюстрації: http://www.biolib.cz

Андрій М. ЗАМОРОКА

Саме це й стверджують вчені із Південно-Каліфорнійського університету, котрі 12 років ведуть дослідження у чорнобильській зоні відчуження в Україні. Їхня стаття, що вийшла друком цього місяця у престижному міжнародному журналі Громадської Наукової Бібліотеки (“PLoS ONE”), підсумовує тривалі дослідження і підводить до неочікуваного висновку про вплив низьких доз радіації на мозок впродовж низки поколінь…

Листопад 9, 2010

Природа ґенетично модифікувала Кострицю овечу (Festuca ovina L.) (ліворуч), перенісши їй ґени від Тонконога болотяного (Poa palustris L.) (праворуч). Джерело ілюстрації: http://www.sciencedaily.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ми уже звикли до зеленкуватих наліпок “Без ҐМО”, які клеять не тільки на продуктах, які не повинні б бути виготовлені із трансґенних орґанізмів, а й у місцях не вельми для того принагідних. Скажімо на горілці чи мінеральній воді… А якщо роззирнутися довкола, то виявиться, що в Україні жоден продукт не містить отих страшних ҐМО. Дарма, що майонез виготовлений із додаванням модифікованого крохмалю, а йогурти є продуктом бродіння сконструйованих ґенними інженерами бактерій – зате на продукті вклеєна лейба “Без ҐМО”. Та от остання новина із наукового фронту мабуть буде не до смаку усіляким ҐМО-фобам – біологи виявили природні трансґенні рослини! То ж не такий страшний вовк, як його малюють – українська мудрість.

Жовтень 25, 2008

kolovertka_st_naturalist.jpg

Андрій М. ЗАМОРОКА

Напевне, два останні відкриття американських вчених, не аби як потішили б Станіслава Лема, який написав, свого часу, сатиричну повість “Вторгнення з Альдебарану”. Де армія головних героїв – альдебаранських загарбників – була випадково розбита у Центральній Європі п’яним водієм вантажівки, а космічний корабель прибульців місцеві селяни розтягли на самогонні апарати. Усе це виглядає дуже кумедно, якби не здатність мікроскопічних багатоклітинних тварин-коловерток цупити все, що “погано лежить”. Власне, коловертки не роблять самогонних апаратів, а крадуть чужу ДНК…

 

Червень 11, 2008

embryo.jpg

Галина ВОРОНИЧ 

Людину здавна цікавить все химерне, незвичайне і чудернацьке. Вже з незапам’ятних часів люди з неймовірним захопленням споглядали дивних істот, що сильно відрізнялися своїм зовнішнім виглядом від основної маси. В той час для позначення різного роду дивацтв виникло слово монстр (фр. monstre) – чудовисько, виродок, страховисько, потвора. Воно походить від лат. monstros, monstrum з коренем “moneo“, що означає “попереджувати”, або “диво”.  Термін приписувався тим, хто мав значні відхилення від норм. Монстри розглядалися як щось зле, здатне знищити людське життя і людство в цілому. Дитину, яка народжувалася з вадами, вважали  гротескною, асоціальною, винятково злою істотою. Все це породило  чимало легенд і міфів. Пізніше на досить довгий період часу стали поширеними так звані шоу потвор, на яких демонструвалися люди з фізичними недоліками. Та згодом наука пояснила виникнення химерних відхилень як генетичні мутації та захворювання, тому такі особи стали радше об’єктом співчуття, а не страху і зневажання. Зараз шоу потвор в багатьох країнах є поза законом. Частину вищезгаданих «помилок природи» сучасна наука трактує як атавізми.