Category: Біосфера

Квітень 10, 2017

Уляна СЕМАК

До дня збереження біорізноманіття

Сучасна людина живе в системі матеріальних цінностей, тому пояснити вигоду від збереження біорізноманіття слід апелюючи до меркантильних інтересів. Передусім, створення того сприятливого середовища, в якому люди почуватимуться максимально комфортно, напряму залежить від підтримки стабільності екосистем, а, отже, від збереження всіх форм життя в їх складі. “Здорове” середовище робить нас стійкішими, працездатнішими, а зростання трудового потенціалу та ефективності – безсумнівна запорука економічного зростання – як особистого, так і суспільного.

Березень 21, 2017

Людмила БОЙЧУК

До дня збереження біорізноманіття

Щодня ми озираємось і бачимо навколо себе дерева, траву, квіти, птахів, комах, тварин. Це все природа. Людина є невід’ємною часткою живої природи. З довкілля людина видобуває все, щоб підтримувати своє життя. Зараз ми всі звикли жити у світі, який начебто будуємо для себе самі. Ми живемо у великих будинках, оснащених високотехнологічними побутовими пристроями, маємо змогу пересуватися на великі відстані завдяки автомобілям, потягам, літакам. Також ми можемо слідкувати за тим, що відбувається за тисячі кілометрів, через Інтернет або телебачення. Але на мою думку, все це вторинне, адже в будь-якому випадку ми використовуємо знання законів природи та її енергію для створення всіх цих технологій. І на крайній випадок, людина може прожити без усього цього, як жили наші предки й досі живуть деякі первісні племена.

Червень 11, 2014
Земна біосфера відзначається розмаїттям видів і екосистем, одначе, питання про її еволюцію залишається відкритим... Джерело ілюстрації: http://www.cs.trinity.edu

Андрій М. ЗАМОРОКА

Чи еволюціонує біосфера? У першому наближенні, питання у рафінованих наукових колах виглядає, м’яко кажучи, непристойним. Сучасне уявлення про процес розвитку біосфери полягає в тому, що впродовж сотень мільйонів років розмаїття життя та структури екосистем на планеті ґрадуально зростали і сьогодні ми тішимося їх апоґею… Але залишається одне але, – в другому наближенні, постає закономірне питання: чи можуть, згідно екологічних законів, нескінченно зростати рівні внутрішньої структурованості й біорізноманіття у замкненому просторі та з лімітованими ресурсами планети Земля?…

Березень 13, 2012
Біосфера Землі настільки потужно змінила поверхню планети, що діяльність живих істот відображається навіть на спектральних особливостях відбитого планетою світла. Джерело ілюстрації: http://michaeljacksonrememberedwithlove.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вдивляючись у зоряне небо, мимоволі задаєшся питанням: “Хіба ми можемо бути самі у всьому безкрайому Всесвіті?” Астрономи, впродовж останнього десятиліття, відкрили цілу низку екзопланет – від газових велетнів, на кшталт, Юпітера, до кам’яних карликів, як от Земля чи Марс. Одначе, усі вони знаходяться так далеко, що за нинішнього рівня космічної техніки, ми ніколи до них не полетимо. Та й чи є сенс летіти до першої ліпшої планетної системи, незнаючи чи є там життя? Вирішення проблеми з пошуку позаземного життя отримало неочікуваний розвиток – група європейських астрономів відкрила життя на Землі!…

Жовтень 11, 2010
Характерними представниками антарктичної флори є деревовидні папороті Діксонії (Dicksonia L'Hér.) та Араукарії (Araucaria Juss.), Австралія. Джерело ілюстрації: http://www.forestferns.co.uk

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

 

 

Мова у статті піде не про флору Антарктиди, як може хто подумав, хоча, і рослини зимного материка я згадаю також. Такі слова можуть здивувати читача, адже терміни “антарктична флора” і “флора Антарктиди”, начебто однаково звучать, проте, мають цілком різні значення. Антарктичною флорою називають усе згромадження рослин південної півкулі Землі південніше 40-ї паралелі, яке залишилось від древнього материка Ґондвани.

Жовтень 7, 2010
Морське життя виявилось значно багатшим, ніж то вважалось раніше. Кораловий риф у водах Флориди, США. Джерело ілюстрації: www.noaa.gov

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Довгі 10 років 2700 морських біологів та океанографів із 80-ти країн світу здійснювали кропітку роботу із перепису живих орґанізмів Світового Океану. І ось, після 540 експедицій світу спрезентовано результати їх праці. Науковці згромадили усі відомості про морське життя у єдину базу даних OBIS – Океанічну Біоґеографічну Інформаційну Систему.

Травень 21, 2010
Кам'яні велети Рапа-Нуї є мовчазними свідками знищення всього біорозмаїття тропічного лісу на острові та загибелі його цивілізації... Невже нас нічому не вчить цей урок? Джерело ілюстрації: http://www.web.bryant.edu

 
Ярослав МОВЧАН
 

22 травня – Міжнародний день збереження біорозмаїття. Чому варто про це згадати, навіть на фоні інших справ? Гострота даного питання пов’язана з серйозною деградацією природи планети у ХХІ сторіччі – до такого рівня, за якого стабільне існування людства буде неможливим. Річ в тім, що люди не беруть до уваги, що живуть на планеті, яка має обмежені розміри і кінечні ресурси. Але, наприклад, за останні 25 років обсяг продукції, вироблений людством, – рівний обсягу продукції, виробленого за 125 попередніх років, тобто – мова про експонентний розвиток, про стрімке наростання обсягів вироблення “продукції” і мова про вичерпання в найближчому майбутньому ресурсів планети, в базовому сценарії, до 2070 року чи раніше (модель “Світ-3” Дж. Форестера, розроблена на замовлення Римського клубу).

Вересень 18, 2007

earth_st_naturalist
Земля і її біосфера

Андрій М. ЗАМОРОКА 

Характерною рисою біосфери є її високий рівень біологічного різноманіття та внутрішньої структурованості. Саме ці два основні параметри зумовлюють її надзвичайну стабільність і в часі, і в просторі, а їх зміна спричинює складні, часом, непередбачувані наслідки для всього живого. З часів Володимира Вернадського, вчені вибудовували стрункі моделі еволюції біосфери. Нині вважається, що біосфера розвивалася в напрямку ускладнення згаданих вище параметрів, аж до сьогодення, і нині вона має найскладнішу структуру і найвище різноманіття за всю її історію, але чи так це?… Схоже у міркування біологів закралася помилка…