Category: Підсумки року

Січень 2, 2016

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ось він, момент істини – summa summarum 2015-го року для біології, за версією Станіславівського натураліста. Уже традиційно, підбиваємо підсумки і пропонуємо до уваги найпомініші відкриття і досягнення останніх 12-ти місяців, які змінили і світ, і науку. Отож…

Січень 20, 2013

Еволюційна теорія - це філософія життя... Автор ілюстрації: Андрій М. Заморока
Андрій М. ЗАМОРОКА

2012-й був напрочуд багатий на наукові публікації присвячені виникненню та ранній еволюції життя на нашій планеті – від біохімічної еволюції до ймовірного механізму з’яви багатоклітинних тварин. Але окрім того, минулий рік приніс нам і розуміня сучасних еволюційних подій, пов’язаних зі стрімким ростом людського впливу на довколишнє середовище – зміна поведінкових реакцій та життєвих циклів. І ще цілу низку цікавих наукових відкриттів…

Січень 5, 2013

2012 - рік глобальних кліматичних змін. Джерело ілюстрації: http://www.sciencedaily.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Після бучної всепланетарної дефіляди зі стрічі нового 2013-го року, життя поволі повертається у свою звичну колію, і кожен з трепетом зазирає у найближче прийдешнє. Одначе, ми пропонуємо спокійно, без передпразничного ґальопу, озирнутися на рік, що минув, й підвести сумуючу лінію усіх звершень як біологічної так і дотичної до неї науки. Аби з глибоким розумінням досягнуто, сміло ступити вперід.

Січень 10, 2012
Екологія. Автор ілюстрації: Андрій М. Заморока

Андрій М. ЗАМОРОКА

Екологія уже давно перестала бути виключно академічною наукою, вона переросла у соціально значиму галузь, від досягнень і відкриттів якої у значній мірі залежить майбутнє кожного мешканця планети. Суспільство пильно відстежує усе, що відбувається на “екологічному фронті”, незалежно від того чи це акції зелених активістів, а чи дослідження науковців-екологів. “Станіславівський натураліст” пропонує Вам огляд найбільш цікавих і вагомих відкриттів у галузі екології за 2011-й рік.

Січень 3, 2012
Антропологія. Автор ілюстрації: Андрій М. Заморока

Андрій М. ЗАМОРОКА

Еволюційне дерево людського роду не вирізняється своєю стрункістю, а радше, нагадує старого покрученого дуба із безліччю сухого гілля… Верхівка його зеленіє – це наш вид Людина розумна, а старе гілляччя – вимерлі види – відпадає, гублячись у мороку мільйоноліть еволюційної історії. Перед антропологами і палеонтологами постало завдання зібрати опалі галузки і скласти їх єдину картину нашого походження. У цій справі, з року-в-рік, все більше і більше помітно проґресу. Не став винятком і уже проминулий 2011-й. А які власне відкриття здійснили вчені на ниві антропологічній, то читайте далі…

Грудень 28, 2011
Еволюційна теорія - це філософія життя... Автор ілюстрації: Андрій М. Заморока

Андрій М. ЗАМОРОКА

Наука цікава не лише тим, що продукує відкриття і нові знання, а вона спричиняється до змін у суспільстві, філософському світогляді і цивілізаційній парадиґмі, так би мовити, змушує еволюціонувати наші погляди і змінювати наші візії світу… Ніщо так, як Еволюційна теорія “sensu stricto” *, не збурює суспільної думки. Вона, ще з часів Чарльза Дарвіна, була чи не основним рушієм світоглядних змін у суспільстві, постійно підігріваючи полеміку довкола них. От і у 2011-му, дослідження у цій галузі біологічних знань внесли свою посильну лепту у зміну розуміння світу довкола нас (про “нас” читайте, згодом, у розділі антропології – авт.), походження і розвитку життя на Землі.

Грудень 25, 2011
Біотехнології на передовій біологічної науки. Джерело ілюстрації: http://www.christuniversity.in

Андрій М. ЗАМОРОКА

2011-й добігає свого кінця і “Станіславівський натураліст” розпочинає уже традиційний марафон підсумків року, що минає. Цьогоріч ми дещо змінили формат огляду, а що з того вийшло – читайте далі й порівнюйте з минулорічним… Огляд найпомітніших досягнень у біології за 2011-й рік розпочнемо з біотехнологій, хоча б з тієї причини, що це передова досліджень у науці про життя. Окрім того, біотехнології настільки швидко розвиваються і впроваджуються у наше повсякденне життя, що невдовзі ми не зможемо собі уявити себе ж без них.

 

Лютий 21, 2011
Проґрес біології триває. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

2010 рік був не лише багатим на відкриття по усьому світі, благо, багато з яких активно промоціювалися у ЗМІ, декотрі відомі лише фахівцям, а інші залишились непоміченими… Одначе, 2010-й – це ще й кінець першого десятиліття у нових столітті і тисячолітті! То ж пропонуємо нашим читачам короткий огляд найвагоміших досягнень першого десятиліття міленіуму…

Січень 30, 2011
Щороку вчені тішать нас новими відкриттями у теріології. Джерело ілюстрації: http://en.wikipedia.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

На відміну від попередніх 2008-го та 2009-го років, коли основну масу нових видів ссавців було описано з-поміж Рукокрилих, Гризунів та Мідицеподібних, 2010-го теріологи потішили нас відкриттями стосовно представників інших рядів. Загалом відкрито 14 нових видів ссавців. Приматологам вдалось описати одразу чотири нові види мавп, подія далеко не ординарна, адже востаннє примат був відкритий 2008-го року. Вперше за 25 років зоологи знайшли новий вид хижаків, а також вчені натрапили на невідомий науці вид родини Бикових… Звичайно, не обійшлось і без згаданих вище дрібних ссавців. То ж маєте змогу дізнатись більше про нові види ссавців 2010 року…

Січень 21, 2011

Птахотазі динозаври. Джерело ілюстрації: http://dinodrawer.deviantart.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Це остання із п’яти публікацій присвячених огляду досягнень у палеонтології динозаврів за 2010-й рік. Пропоную Вашій увазі перелік нововідкритих видів Птахотазих динозаврів (Ornithischia Seeley, 1888), за винятком Цераподових (Cerapoda Sereno, 1986), про яких було написано уже кількома днями раніше. До цієї публікації віднесено представників родини Гетеродонтозаврів (Heterodontosauridae Romer, 1966) та підряду Тиреофорів (Thyreophora Nopcsa, 1915), куди належать Качкодзьобі (Hadrosauridae Cope, 1869) динозаври та Іґуанодонти (Iguanodontoidea Dollo, 1888).