Category: Древні комахи

Червень 25, 2014
Комахи є ключовим чинником успіху покритонасінних, однак, питання про те хто був першим квітка чи запилювач - залишається відкритим по нині день... Джерело ілюстрації: http://wikipedia.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

Спільна еволюція комах і квіткових рослин, які вони запилюють, – факт відомий, напевно, ще з часів Чарльза Дарвіна. Взаємини цих живих істот, часом, набувають настільки химерних форм, що існування обох партерів стає неможливим один без іншого. І цілком логічним висновком є припущення, що запилювачі виникли разом із квітковими рослинами – своїми господарями. Однак, постає питання не цілком філософського характеру: хто був перший: квітка чи запилювач? Якщо квітка, то звідки, навіть у найпримітивніших покритонасінних, з’явилися нектарники та пристосування до запилення комахами, а якщо запилювач, то що вони запилювали до з’яви квіткових? Палеонтологічний літопис розкриває декотрі секрети, і скидається на те, що екологічна ніша запилювачів виникла значно раніше, ніж з’явилися квіткові рослини…

Серпень 5, 2012

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Комахи – найрізноманітніша група живих істот на Землі. Ентомологи вважають, що їх розмаїття сягає 3-7-ми мільйонів видів, і це при тому, що сьогодні їх відомо ледь більше мільйона! Завдяки своїй повсюдності, комах бачив кожен: хтось захоплюється їх неймовірністю і красою, а у когось гіркий досвід контакту з ними (ну, хоча б з комарами). Тому, вигляд комах знайомий кожному – шестиногі та, як правило, чотирикрилі істоти. Одначе, далеко на зорі юності комах, як біологічного таксону, еволюція здійснювала цікаві експерименти з їх виглядом і будовою тіла, одним з яких є їх шестикрилість…

Липень 5, 2012
Велетенська викопна бабка Меґаневра Монія жила у кам'яновугільний період - 300 млн. років тому і мала розмах крил 70 см! Джерело ілюстрації: http://stsimonsislandgaguys.blogspot.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Комахи були першими із наземних істот, котрі підкорили небо. Це сталось у ті древні часи, коли наші предки риби ще тільки-тільки робили перші спроби вийти із води на суходіл… А коли – у кам’яновугільному періоді (345-280 млн. років тому) – хребетні еволюціонували у земноводних, комахи уже були повноправними володарями повітря – вони досягли розмірів раніше небачених у комашиному світі. Та з плином часу, велетенські комахи, що панували в небі майже півтори сотні мільйонів років вимерли… Які причини існування велетенських комах минувшини, і чому сучасні шестиногі, у розмірах, так сильно поступаються древнім?…

Квітень 21, 2012
Викопна блоха віком 125 млн. років. Джерело ілюстрації: Huang, Engel, Cai & Nel, 2012

Андрій М. ЗАМОРОКА

Така напасть, як блохи, діймає усіх теплокровних тварин на Землі – ці комахи ссуть кров, проколюючи шкіру своїм хоботком. Вони є широко відомі, однак їх походження залишається оповите мороком незнання. Дуже довго вчені вважали, що блохи виникли у кайнозойську еру – впродовж останніх 60 мільйонів років. І зв’язували цю подію із вибуховим урізноманітненням ссавців, це зрештою, й підтверджували палеонтологічні знахідки відбитків бліх. Однак, усі вони, засвідчуючи існування цих комах, належали до сучасних родин і родів, тоді як якихось “проміжних ланок”, що могли б зв’язати бліх зі скорпіоницями (вони вважаються їх предками), не було. І ось тепер вченим вдалось віднайти скам’янілі відбитки древніх бліх віком близько 165 мільйонів років!

Квітень 17, 2011
Одноденки - одні із найдревніших крилатих комах, які живуть на Землі уже понад 320 мільйонів років, з часів кам'яновугільного періоду. Джерело ілюстрації: http://wikimedia.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

Комахи… Вони найуспішніша форма життя на Землі. Вони були у рядах перших підкорювачів суходолу. Вони перші з-поміж істот, що знялись у небо й полетіли. Вони – перші повітроплавці… Вченим достеменно не відомо, коли і де перші шестиногі тварини відростили крила, одначе, уже понад 300 мільйонів років вони своїми крилами успішно розтинають повітряний простір планети…

Липень 27, 2009

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Драконовими мухами (Dragonfly), у англомовному світі, називають звичних нам бабок, які є найдосконалішими хижаками з-поміж усіх комах. Сучасні бабки, у порівнянні з викопними, видаються пігмеями, максимально досягаючи розмаху крил лише 19 см, як от у Анакса гавайського (Anax strenuus Hagen, 1867) – ендеміка Гаваїв, чи Великокрила синювато-зеленого (Megaloprepus caerulatus (Drury, 1782) із Південної Америки. Але скам’янілі відбитки древніх бабок, що жили 300-250 мільйонів років тому у кам’яновугільному та пермському періодах палеозойської ери, направду, вразили вчених.