Category: Доісторичні риби

Березень 12, 2008
Зуб Кархародона, що був знайдений у Івано-Франківську (фото автора)
Зуб Кархародона, що був знайдений у Івано-Франківську (фото автора)

Володимир ТРЕТЯК

По правді, ніколи не знаєш де тебе може спіткати якесь цікаве для науки (або хоча для тебе самого) відкриття… Неодноразово спілкувавшись на цю тему зі своїми колегами, чув багато різних історій про відкриття та знахідки нових для не тільки для країн чи територій, але й для науки видів в місцях, на думку більшості обивателів, далеких від ідеалу чи романтизму. Такими місцями були кухні гуртожитків, баки для сміття, узбіччя великих доріг тощо. Коротше кажучи, багато всякого роду несподіванок трапляється коли їх зовсім не чекаєш.

Жовтень 18, 2007
tiktaalik_roseae.jpg
Тікталік Роса (Tiktaalik roseae Daeschler, Shubin & Jenkins, 2006)

 Ігор ЮРКЕВИЧ та Андрій ГЛОВ’ЯК

Учені не здаються, намагаючись з’ясувати, хто жив до людей на планеті Земля. Цьому палеонтологи і антропологи присвячують величезну кількість часу і масштабні розкопки, завдяки яким іноді відбуваються сенсації. Так, останні дослідження палеонтологів виявили ланку між рибами і наземними тваринами, якої не вистачало. Річ у тому, що ученими передбачалося, що риби в результаті процесу еволюції розвинулися в наземних істот. Проте фактичного підтвердження, а саме останків проміжної істоти між рибами і наземними тваринами  знайдено не було.

Вересень 19, 2007

akula.JPG

Андрій Глов’як та Ігор Юркевич 

Праця палеонтологів, в розумінні багатьох людей, є романтичною і навіть овіяною містикою. Їх уявляють людьми, які живуть у світі, яким він був мільйони років тому, людьми, що бачать речі непомітні і непідвладні іншим, людьми, що володіють самим часом. Проте їх справа далеко не є простою, а часом і дуже важкою: годинами навпочіпки під палючим сонцем, кропітке перебирання породи у пошуках скам’янілості, роки роботи з очистки та опису знахідок в лабораторії. Але яке щастя проходитись повз врочисті вітрини музею і дивитись на юрби людей, що в захопленні розглядають твою роботу… 

Серпень 7, 2007

dunkleosteus_skull.jpg

Андрій Глов’як та Ігор Юркевич

   Був час, коли на Землі панували риби, цей час називають девонським періодом. Моря, озера і ріки девонського періоду населяли різноманітні риби, які далеко не були схожими на сучасних карасів і товстолобиків. Тут мешкали кистепері, дводишні, ганоїдні риби. У морях домінували риби з твердим шкіряним скелетом, з панцирними щитками, шкірними зубами. У відкладеннях великих внутрішніх морів девонського періоду знаходять представників досить крупних панцирних риб. Ці риби мешкали у воді, іноді ходили по дну за допомогою гострих плавникових шпильок. Окремі панцирні риби були дуже великими, одними з таких були представники Диніхтісових риб.